Menu Kde nás najdete

Stříbrný víkend a radost ze Sovičky. RTR projects jedou z Maďarska spokojení

1. 5. 2023

"Pavlův pokrok potěšil nás všechny. Velkou zásluhu na tom má i Petr Lisa, který s námi odjel už několik sezon a má mu tak co předat. Po lidské i sportovní stránce je to perfektně fungující spolupráce, z čehož máme všichni radost. Vidíme, že to má smysl," chválil Sovičku výkonný ředitel stáje Tomáš Fanta.

Zatímco premiéru Sovičky za volantem KTM X-Bow GTX před třemi týdny v Oscherslebenu zkomplikovaly technické problémy, kvůli kterým mohl odjet jenom vytrvalostní závod s Petrem Lisou, v Maďarsku si vše vynahradil. Tentokrát se objevil ve všech závodních jízdách. RTR projects se totiž rozhodlo maximálně zaměřit na jeho jezdecký rozvoj a dalo mu šanci v obou sprintech. Ve vytrvalosti pak znovu nastoupil s Petrem Lisou. Všechny tyto starty skončily v nabité konkurenci třídy GTX druhým místem.

Radost měl ze svého výkonu i sám Sovička. "Mohl jsem se pořádně sžívat s autem, analyzovat data a díky Petrovi jsem se posouval dál. Oproti Oscherslebenu to byl velký posun dopředu. Jelikož Petr jezdil se mnou, dokázal tým identifikovat rozdíly mezi námi, které se týkaly ovládání vozu. U mě veliká spokojenost," řekl Sovička.

Nováčka v týmu RTR projects, který se dosud věnoval motocyklovým závodům a účinkování v seriálu Carbonia Cup s vozem Corvette Z06, potěšilo i srovnání se zkušenějším Lisou. "Ve svých nejlepších kolech jsem na Petra ztrácel méně než tři vteřiny. To pro mě je velký úspěch. V nedělní kvalifikaci se mi bohužel nepodařilo poskládat ideální kolo, jinak bych ale mohl ztrácet jen něco okolo dvou sekund. Vzhledem k tomu, že šlo o můj druhý závodní víkend s tímto autem, vidím to jako dobrý základ pro další zlepšování," říká optimisticky Sovička.

I Petr Lisa složil Sovičkovi poklonu: "Bylo úžasné, jaký ukázal pokrok. Udělal, co jsme si řekli. Jel perfektně. Hodně se zlepšil hlavně mezi prvním a druhým sprintem. Najel totiž potřebné kilometry, dokázal se poučit ze svých chyb a zrychlil. Kromě toho jezdil konzistentně. Ty výsledky jsou zasloužené," uznává.

Vítězství pro zákazníky

Ačkoli tým RTR projects odjížděl z Hungaroringu s trojicí druhých míst, přesto si „v zastoupení“ jedno vítězství odvezl. Ve vytrvalosti totiž třídě GTX kraloval Václav Janík, který startoval vůbec poprvé právě s KTM X-BOW od RTR projects.

A brněnský tým může mít radost i při pohledu na průběžné pořadí. Vzhledem k tomu, že Sovička s Lisou vyhráli vytrvalostní závod v Oscherslebenu, stačilo jim druhé místo k tomu, aby si v této klasifikaci udrželi první místo. Náskok dvojice před Václavem Janíkem činí 5,5 bodu.

S Pavlem Sovičkou to vypadá nadějně i ve sprintu. Dvě druhá místa z Hungaroringu ho totiž vynesla na stříbrnou příčku i v celkovém pořadí GTX. Vedoucí Alexander Ober s Lamborghini Huracán je o sedm bodů napřed.

Další podnik ESET Cupu bude pro vozy KTM domácí. Od 20. do 21. května se totiž bude bojovat o body na rakouském Red Bull Ringu.

Foto: RTR projects