Menu Kde nás najdete

RTR v GT2 hájí vedení v šampionátu, v Misanu bude startovat Jan Krabec a Erik Janiš

17. 5. 2024

Na výjimečný výsledek z prvního podniku Fanatec GT2 European Championship bude chtít navázat tým RTR projects ve druhém závodním víkendu v Misanu. Z vítězné sestavy zůstává Jan Krabec, po jeho boku dostane šanci Erik Janiš.

Brněnský tým se do Misana vrací po šesti letech, s vozy nové generace GTX-GT2 tu tedy ještě nestartoval. To platí nejen o celém týmu, ale i o Eriku Janišovi. Po Maťovi Homolovi, který s Janem Krabcem startoval na Paul Ricard, jde o dalšího zkušeného jezdce, který má pomoci týmu zůstat na předních pozicích v prestižním šampionátu.

„Maťo má jiné závodní povinnosti, jsme od začátku sezóny dohodnutí, že profesionálního jezdce, který doplní Honzu, budeme nasazovat podle potřeby. Díky tomu si GT2 vyzkouší víc pilotů a i nám to pomůže ve sběru dat a referencí na auto,“ vysvětluje výkonný ředitel RTR projects Tomáš Fanta. 

Po skvělém výsledku z Paul Ricard, kde tým skončil na třetím a na prvním místě, bude mít jejich KTM X-BOW GT2 výrazně komplikovanější pozici. „Po Paul Ricard budeme na radaru ostatních, nikdo nám nedaruje ani metr,“ upozorňuje úřadující mistr Evropy 2023 v kategorii AM Jan Krabec, který je zároveň s náskokem čtyř bodů v čele průběžného pořadí elitní kategorie PRO-AM. Kromě konkurence se bude muset tým v prvním závodě vypořádat i s desetivteřinovým hendikepem za vítězství na Paul Ricard. „Potřebujeme jet chytře na body, odpracovat si to a snažit se vytěžit maximum ze druhého závodu,“ nastínil Krabec. 

To potvrzuje i Tomáš Fanta. „Budeme pod tlakem konkurence, Misano je složitá a úzká trať, máme hendikep do prvního závodu, zřejmě nás čeká hodně proměnlivé počasí,“ vypočítává rizikové faktory nadcházejícího víkendu šéf momentálně nejrychlejšího týmu ve startovním poli prestižního šampionátu.

Erik Janiš se za volant KTM X-BOW týmu RTR projects vrátí po roční pauze – tehdy s týmem testoval na jarních testech ve Španělsku. V kontaktu je ale s jezdci i vedením týmu neustále, jako race inženýr působí v týmu Rowe, který sdílí kalendář s GT2 European Championship. „Kluky jsem pozoroval už loni, kdy se jim dařilo a na Paul Ricard jsem s nimi i oslavil letošní první vítězství, takže jsem moc rád, že jsem dostal příležitost a důvěru a cením si toho, že mě řadí mezi kvalitní jezdce,“ říká Janiš. Sám připouští, že bude v těžké pozici, byť v závodních autech sedí často, samotný režim závodního víkendu v pozici jezdce už nějaký čas nezažil. „Mým úkolem je pomoci Honzovi Krabcovi dotáhnout auto co nejvýš a dovézt body do šampionátu. Jestli z toho bude pódium, nebo budeme za jeho hranicí, nám napoví volné tréninky,“ uzavírá Janiš. 

Druhý podnik Fanatec GT2 European Series se na okruhu Marca Simoncelliho v Misanu jede 17. – 19. května, samotné závody jsou v programu na sobotní večer a poté hned na nedělní ráno. Sledovat je lze živě na Live Stream Fanatec GT2 European Series.