Menu Kde nás najdete

RTR projects míří na Oschersleben s novým jezdcem

6. 4. 2023

Zatímco pro Petra Lisu a Pavla Sovičku byly čtvrteční testy premiérou na Oscherslebenu, samotný tým a jeho šéf Tomáš Fanta mají s německou tratí bohaté zkušenosti ze seriálu ADAC GT4 Germany, kde startovali až do loňské sezony. Fanta si proto dobře uvědomuje, že klíčová pro jezdce bude kvalifikace a také štěstí. "I když startujete z dobré pozice, dá se vše ztratit. První a druhá zatáčka jsou totiž extrémně náročné, především po startu. Bude tedy potřeba zachovat chladnou hlavu," upozorňuje.

Zároveň je ale po čtvrtečních testech optimistický a oceňuje, jak rychle se oba jezdci sžili s novou tratí a v případě Pavla Sovičky i s novou technikou. Nový jezdec týmu totiž vůz vyzkoušel poprvé minulý týden při předsezonních testech v Brně a s týmem se hned domluvil na startu na Oscherslebenu.

"Seznamuje se s autem na trati, která je pro něj také nová a vůbec ne lehká. Musím před ním smeknout, se vším se vypořádal překvapivě dobře. Dnes udělal po jezdecké stránce obrovský pokrok. Poté, co se mu Petr věnoval, nyní více chápe auto a jeho přednosti. Ví, co má dělat a jak se k autu chovat. Pokaždé když vystoupil z auta, byl nadšený. I pro nás jako pro tým to byla vzpruha," chválí Fanta nového jezdce.

Sovičkovi, který doteď startoval v Carbonia Cupu s Corvette Z06 GT, pomáhá s adaptací na koncepčně úplně jiné X-BOW GTX zkušený Petr Lisa. Ten s RTR projects startoval v řadě závodů včetně vítězné čtyřiadvacetihodinovky v Barceloně před čtyřmi roky, zúčastnil se i jarních testů ve Španělsku a Portugalsku. A připouští, že závod na Oscherslebenu nebude vůbec jednoduchý.

"Je to úzká trať, taková motokárová. Předjíždění tu bude oříškem. Pokud někdo neudělá vyloženě chybu, bude to velký problém. Je to tu navíc i nebezpečné, svodidla jsou totiž blízko. I jedna chyba tak může způsobit velkou komplikaci," uvědomuje si. Zároveň si ale pochvaluje posun, který tým zvládl během čtvrtečních testů. "Ladili jsme nastavení a povedlo se nám to. Řekl bych, že na sobotu máme nastaveno. Teď už se budeme zaměřovat jenom na stopu a na pneumatiky. S novými pneumatikami to samozřejmě bude také jiné. Vesměs ale máme natestováno," říká.