Menu Kde nás najdete

O krok výš. Mistrovský RTR projects posiluje svoji účast v GT2, s Krabcem pojede Homola

21. 3. 2024

Nová výzva. Po dramatické sezóně 2023, kdy tým RTR projects získal titul mistrů Evropy v Fanatec GT2 European Series, vstoupí do rostoucího šampionátu s ambicí bojovat na předních příčkách v královské třídě Pro-AM. Úřadující šampion třídy AM Jan Krabec tak do prvního podniku sezóny na okruhu Paul Ricard odstartuje ve dvojici se zkušeným slovenským závodníkem Maťo Homolou. 

„Šampionát GT2 se výrazně posouvá ve své kvalitě, nově bude součástí závodních víkendů GT3, změny v technických předpisech by měly auta výrazně zrychlit,“ vypočítává potenciál letošního ročníku mladého šampionátu majitel týmu RTR projects Tomáš Miniberger.

Oproti roku 2023, kdy Jan Krabec ve třídě AM absolvoval celou sezónu, tým nyní plánuje doplňovat jej vždy do dvojice a dát šanci dalším jezdcům. „Vnímáme obrovský potenciál GT2 a chceme tuto úroveň závodění na evropské úrovni zpřístupnit dalším pilotům. Naším cílem je doplňovat sestavu dalšími jezdci a když bude potřeba, nasadit i druhé auto,“ říká Miniberger.

Na Paul Ricard Jan Krabec bude startovat s Maťo Homolou. Dvojice bude startovat nově v nejprestižnější třídě Pro-AM. „Jdeme do nového příběhu a uvidíme, co nás v něm bude čekat. Těším se na ladění auta a spolupráci s Matěm. Během loňské sezóny se nám s šéfinženýrem Tomášem Fantou podařilo auto stále zrychlovat. Je hravé, skvěle zatáčí, baví mě. Jsem sám zvědavý, jestli se nám z něj podaří vymáčknout něco navíc,“ říká Jan Krabec.

Díky změně pravidel se očekává, že celý seriál GT2 výrazně zrychlí, startovní pole by mělo být i početnější. „Do sezóny pravděpodobně půjdeme s nižším BOP, máme nové tlumiče. Proti konkurenci se budeme snažit vytěžit maximum z nízké hmotnosti auta,“ nastínil výkonný ředitel týmu a šéfinženýrTomáš Fanta.

Maťo Homola do RTR projects přichází se zkušeností s testováním modelu GTX. Verzi GT2, která má vyšší výkon, ale zároveň i vyšší hmotnost, si krátce vyzkoušel při jarních testech ve Valencii. „Obecně se mi X-BOW líbí, je to auto, které poslouchá, je rychlé, příjemné na ježdění. Nejdůležitější ale budou stopky a čas na kolo,“ říká devětadvacetiletý dvojnásobný vicemistr Evropy šampionátu FIA ETCC. 

Na sžití se svým týmovým partnerem bude mít Homola prostor až těsně před Paul Ricard. „Honza je úřadující šampion třídy AM. Víme, že je rychlý a já se budu snažit přispět k tomu, abychom auto dovezli na co největší pozici. Mojí ambicí je být, když ne nejrychlejší, tak blízko nejrychlejšímu KTM ve startovním poli,“ plánuje. 

Z loňských zkušeností bude chtít těžit Jan Krabec. Ten se díky spojení s profesionálním jezdcem posune „papírově“ mezi elitu celého startovního pole, reálně ji ale zná už z loňska. „I když jsem jezdil AM, tak jsme se často pohybovali mezi vozy PRO-AM. Dá se říct, že většinu svých soupeřů díky tomu znám,“ říká jedenačtyřicetiletý zkušený pilot. 

Dvojice spolu prozatím pojede první podnik.. „Maťovi se část akcí kryje s jinými závodními aktivitami. Otevírá se nám tím možnost, aby si GT2 vyzkoušelo víc pilotů,“ říká Tomáš Fanta. 

Podle něj čeká celý šampionát GT2 European Series velký posun směrem k profesionalitě. „Spojení s GT3 znamená mnohem větší publicitu, víc diváků na tribunách, zajímavější okruhy. Pokud se podíváme na kalendář, tak část okruhů známe a máme z nich data, část bude nová, ale zase půjde o nejkrásnější okruhy v Evropě,“ zmiňuje Fanta s odkazem třeba na Spa-Francorchamps a Barcelonu, které jsou i součástí kalendáře F1, nebo ikonický okruh MotoGP v Misanu. 

Zbývající podniky se pojedou na Paul Ricard a Hockenheimu, sezónu pak GT2 uzavře na Monze, kde v prvním podniku loňské sezóny Jan Krabec skončil mezi třemi nejlepšími i v absolutním pořadí. Sezóna odstartuje na okruhu Paul Ricard už první dubnový víkend.